in

Kokią įmonę steigti?

Verslas, įmonės steigimas, UAB ar MB?

verslas, įmonės stigmas, uab, mb

Yra dvi kategorijos žmonių, norinčių kurti verslą: pirmoji laisvai samdomi ir niekur nespėjantys specialistai, kurie svarsto apie papildomą porą rankų, antroji – laisvais svajojantys būti ir samdomą, stabilų, darbą dirbantys darbuotojai. Abi šios kategorijos būsimų arba viena koja jau esamų verslininkų susiduria su klausimais apie veiklos teisinės formos pasirinkimą.

Lėtai važiuosi, toli nuvažiuosi

teisė, įmonės steigimas, E. Galvydis
UAB „Teisė“ vadovas E. Galvydis

„Dažniausiai apie verslo kūrimą susimąsto laisvai samdomi darbuotojai, kuriems darbo krūvis didėja ir, atitinkamai su juo, prisideda papildomas stresas. Tuomet pajuntame poreikį iš neribotos atsakomybės asmens veiklą perkelti į ribotos juridinės atsakomybės asmenį ir kurti Uždarąją akcinę bendrovę (UAB) arba Mažąją Bendriją (MB)”, – pastebi UAB „Teisė” vadovas, teisininkas Eimantas Galvydis ir priduria, kad įmonės kūrimui svarbu ir kitos priežastys, tokios kaip plėtros poreikis, noras dirbti su darbuotojų komanda arba investicijų iš užsienio paieška. Viso to padaryti galimybės nėra dirbantiems su verslo liudijimu.

Ne ką rečiau mintyse skambantis klausimas sukasi apie partnerių paieškas. Pasak E. Galvydžio, visuomet naudingiau yra pradėti  kurti verslą su partneriu. Čia kaip niekur kitur galioja patarlė: „Jeigu nori eiti greitai – eik vienas, jeigu nori eiti toli – eik su kažkuo”.

partnerystė, verslas
Sėkmės procentas auga dirbant komandoje ir dalinantis užduotimis.

Įmonės juridinė forma pagal veiklos viziją

Bendrovės  „Buhalterijos centro“ direktorius Žydrūnas Bielskis žiniasklaidai pasakojo, kad steigiant įmonę reikia įvertinti tokius faktorius, kaip įstatinio kapitalo dydis ar valdymo formą. Norint steigti UAB reiktų suformuoti 2,5 tūkst. eurų įstatinį kapitalą. MB tokio apribojimo neturi. Kita vertus MB gali turėti nedaugiau nei dešimt narių, o UAB gali priklausyti iki 250 akcininkų, kuriais vadintis turi teisę tiek fiziniai, tiek juridniai asmenys.

Tuo tarpu E. Galvydis pastebi, kad visuomet yra galimybė nusipirkti jau įsteigtą įmonę su suformuotu įstatiniu kapitalu. O tiek viena, tiek kita veiklos forma yra pakankamai sudėtinga, kad pačiam ruošti finansinių ataskaitų rinkinius, deklaracijas. Todėl, greičiausiai, teks samdytis buhalterį. „Nereikia bijoti buhalterių, kurių dabar yra daug ir kainos rinkoje prasideda nuo 11 eurų per mėn”, – pastebi pašnekovas. Kaip sako teisininkas, juridinę formą būtina rinktis pagal veiklos viziją ir strategiją. Juk ir gamybininkas gali Kaziuko mugėje prekiauti savo gaminiais. Tam tereiks verslo liudijimo. Tačiau jeigu planuojate samdyti daugiau darbuotojų arba dirbti su partneriais – investuotojais užsienio rinkose neišsiversite be UAB steigimo. UAB teks kurti ir tuo atveju, jeigu planuojate ieškoti investuotojų iš užsienio.

„Kalbant apie skirtumus tai gali būti ir labai didelė įmonė mažoji bendrija su keliais šimtais darbuotojų, jeigu ji neieško investicijų iš užsienio rinkų, o valdymas sukoncentruotas vienos šeimos rankose. Be to mažoji bendrija gali sudaryti darbo sutartis tik su darbuotojais, kurie nėra bendrijos nariais. Taip pat gali būti vos vieno darbuotojo UAB, kuri bendradarbiauja su užsieniu”, – primena pašnekovas.

buhalterija, imonės steigimasVerslininkai pamiršta prioritetines sritis

Svarbu ne tik pasirinkti tinkamą veiklos formą, bet ir nepamiršti pasitikrinti savo verslo idėją. Paklaustas apie dažniausias verslininkų klaidas mentorius atsako, kad dažnai verslininkai sugalvoja kažkokią strategiją ir ją bando įgyvendinti, bet užtenka pasikalbėti su keturiais ar penkiais savo draugais, ir įsitikina, kad priimti sprendimai – klaidingi.

„Verslininkai neretai nepasveria išlaidų ir pajamų santykio, o įsivaizduoja, kad pajamos  plauks jau nuo pirmo mėnesio. Deja, kaip taisyklė, dažniausiai išsipildo ne optimistinis scenarijus ir išlaidos pradeda kauptis jau nuo pirmų dienų, o pajamos ateina tik po kelių mėnesių. Tam kad išgyventų verslui reikia turėtų rezervą. Antroji klaida – neįvertina mokesčių faktoriaus. Kartais įsivaizduoja, kad dirbo be jokių popierių ir toliau taip važiuos. Tačiau versle viskas turi būti skaidru ir mokesčiai mokami laiku. Kuo juridinė forma sudėtingesnė, tuo didesnė atsakomybė”, – dalinasi patirtimi E. Galvydis ir primena apie jau stereotipinėmis klaidomis tapusius sprendimus.

Juk taip populiaru verslą steigti su draugu ar giminaičiu. Dažniausiai tokiais atvejais verslo savininkai pasidalina akcijas į dvi dalis, t.y. po 50 proc. Todėl išaušus pirmo rimto konflikto dienai įmonė atsiduria nedovanotinoje padėtyje. Nėra vieno lemiamo balso, abu savininkai dvejoja dėl sprendimų priėmimo ir taip veikla paralyžuojama. Šiuo atveju sprendimas būtų arba vienam iš akcininkų turėti bent viena akcija daugiau ir taip įgyti teisinius svertus įsiplieskus konfliktui, arba sutartyje nurodyti kieno balsas bus paskutinis.

Dar daugiau laiko verslininkai sugaišta galvodami įmonės pavadinimą. Tačiau nuėję į Registrų centrą sužino, kad angliškų pavadinimų registruoti negalima, nepaisant to, kad planuojama kurti tarptautinį verslą.

„Reiktų netaupyti ir investuoti į profesionalią konsultaciją, kurios metu verslo konsultantai, ar kitų sričių specialistai, tarkim, teisininkai, buhalteriai, įvertintų verslo plano patikimumą, padėtų sukurti strategiją. Taip pat reiktų netaupyti rinkodarai. Dažnai rinkodara prasilenkia su investicijoms skirtomis eilutėmis, o vėliau stebimasi kodėl neatėjo klientų”, – pataria E. Galvydis.

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Loading…

0

Seneliai neįvertino savo jėgų

Tiesioginiame LRT eteryje netyčia ištransliuotas nepadorus gestas