in

Ką bendro turi geras oras ir blogasis Bec?

tinto.lt
Norint pažinti pasaulio kultūras, visai nebūtina išvykti iš Lietuvos. Globalėjantis pasaulis mums atveria vis daugiau galimybių, kelių, atradimo džiaugsmo. Vyno gurmanai ir mylėtojai turėtų suklusti, nes kartu su tango kultūra Lietuvoje pasirodė ir naujas skonis. Apie tai pasakoja „Vilniaus tango teatro“ ir „Vyno forto“ įkūrėjas Sigitas Repšys.

– Prieš dvidešimt metų prasidėjusi nenutrūkstama kelionė į pasaulio kraštu kartais vadinamą Argentiną savo gaivališkos gamtos grožio, kaitrios saulės, užburiančios kalnų didybės, nuoširdžių žmonių, čakareros ritmo, zambos skarelių plevenimo, sultingų gaučo kepsnių kvapo ir visa tai vainikuojančio kerinčio tango ir raudonojo, tik Argentinai būdingo, nacionaliniu šalies gėrimu vadinamo, sodraus skonio Malbec vyno įkvėpta į Lietuvą persikėlė nedidelė Argentinos dalis – www.tinto.lt“ , – sako choreografas, režisierius Sigitas Repšys.

– Kodėl Argentina?

– Aplankyti Argentiną buvo sena, senelio pasakojimų įkvėpta, vaikystės svajonė. Paskatintas siekti to, kas iš pirmo žvilgsnio atrodė nepasiekiama, vos gavęs lietuvišką pasą nė nesvarsčiau, kur galėčiau nukeliauti. Europai geriau pažįstama kaip Dakaro ralio ar garsiojo futbolininko Lionel Messi gimtinė, man, šokančiam tango, Argentina neatsiejama nuo šios kultūros.

– Net Popiežius Pranciškus iš Argentinos! – šmaikščiai priduria viena „Vyno forto“ įkūrėjų, „Vilniaus tango teatro“ artistė Ineta Brasaitė.

– Daugiau kaip 40 mln. gyventojų turinti šalis su sostine Buenos Airėmis vilioja savo kitoniškumu, kontrastais ir, žinoma, klimatu. Vienos iš viešnagių Buenos Airėse metu išgirdau labai įdomią legendą, anot kurios Buenos Airių pavadinimas miestui prigijo nuo pirmųjų europiečių išsilaipinimo Argentinoje. Jūreivis, kaip pasakojama, stipriai sirgęs plaučių uždegimu, padėjęs koją ant žemės, kur dabar stovi miestas, lengviau atsikvėpęs ir džiaugsmingai taręs „Buenos aires! (liet. Geras oras!)“, ir į atrastą naują žemę įsmeigęs vėliavą, kuri bylojo apie čia stovėsiantį milžinišką miestą“,

– nepailsdamas apie savo svajonių šalį pasakoja Sigitas.

– Išties, pažintis su Argentina ir jos deimantu tango, atsiradusiu iš Buenos Airių priemiesčių purvo, prasidėjo palengva, mažais tango žingsneliais nuo tango vakarų iki pažinčių su profesionaliais tango šokėjais ir „Vilniaus tango teatro“ gastrolių Argentinoje, jau tampančioje antraisiais artistų namais. Kaskart nuvykę į Argentiną nepaliaujame grožėtis tango ritualu, kaip į barą atėjusi moteris įžūliai nužvelgia vyrus ir čia pat kukliai nudelbusi akis grakščiai nuplaukia tarp stalelių pavymui palikdama kvepalų šleifą. Ji prisėda. Prie gretimo stalelio sėdintis compadrito gurkšteli vyno į jos sveikatą ir akimis pakviečia svaiginančiam šokiui – tai yra tikras tango. – Vynas yra neatskiriama šios kultūros dalis, bendravimo būdas, puošmena tango vakaruose, tačiau patys tango šokėjai daug vyno neskanauja, šiam šokiui reikalinga ypač tiksli koordinacija, todėl vyno taurė yra tarsi saldaus vyno gurkšnio, pažadinančio jausmus, simbolis, – pastebi Ineta.

– Paminėjote vyną. Argentinietiški vynai lietuviams mažai pažįstami, kuo jie ypatingi?

– Vyno taurume telpa viskas, kuo žavi Argentina – permainingas klimatas, akmenuoti kalnų šlaitai, saulės kaitra, žmogaus atsidavimas ir tenykščiams gyventojams nerimą keliančio vėjo, vadinamo Sonda, prisilietimas. Klimato sąlygos daro labai didelę įtaką vyno skoniui. Mendosos regionas yra žmogaus rankomis iš dykumos sukurta oazė, drėkinama kalnų sniego tirpsmo vandeniu. Šaltomis naktimis bręsta vyno esmė: susiformuoja stora vynuogės luobelė, kurioje susidaro svarbiausios vyno skonį ir taurumą sukuriančios medžiagos. Vynas gaminamas tik iš pačios aukščiausios kokybės vynuogių, su didele meile, kruopščiu ir atsakingu rankų darbu. Argentinietiški vynai išsiskiria ypač sodriu skoniu, o Malbec rūšies vynas – Argentinos vizitinė kortelė. Vyndariai juokiasi, pasakodami šios rūšies pavadinimo kilmės istoriją. Prancūzijoje augintos Bec veislės vynuogės, tačiau jų derlius niekad nebuvo gausus ir gardus, todėl augintojai jas praminė mal (liet. prastas) Bec. Nuvežtos ir užveistos Argentinoje, Mendosoje, Malbec vynuogės suklestėjo ir gerokai pranoko Europoje augintų vynuogių kokybę. Ne veltui sakoma, kad Argentinoje net saulė šviečia šviesiau.

– Kaip atsirado www.tinto.lt?

– Ispaniškas žodis tinto išskirtinai vartojamas apibūdinti raudonai vyno spalvai. Tinto.lt – nedidelė dalis viso to, ką savyje slepia Argentina. Žavimės argentiniečių vyno vartojimo kultūra ir saikingumu, sekmadieninių šeimos pietų tradicija, kai vynas yra stalo puošmena ir skanaujama nepadauginant, nes svarbiausia yra bendravimas, kurio mums kartais pritrūksta. Šioje šalyje neįmanoma išgirsti frazės „einam gerti“, nes toks reiškinys neegzistuoja. Vyno taurumas ir vertė atsiskleidžia skanaujant palengva, mėgaujantis, esant tam tikroms progoms, suteikiant ritualui simboliką ir sakralumą. Jis gali būti puiki dovana bičiuliui, jausmų išraiška mylimam žmogui. Mūsų kruopščiai atrinkti vynai, kurių galite įsigyti internetinėje parduotuvėje www.tinto.lt, suteikia galimybę artėjančių pavasario švenčių ar bet kokia kita proga nudžiuginti brangius žmones Argentinos skoniu taurėje. Didžiuojamės savo pasiekimais, įgytomis patirtimis, pažintimis, galimybe dirbti tai, ką mėgstame. Norime padrąsinti žmones keliauti, pažinti naujus dalykus, o sukauptą gerąją patirtį parvežti į Lietuvą, o su ketinančiais vykti į Argentiną mielai pasidalysime savo patirtimis ir patarsime. Linkime atrasti šios šalies grožį, pajusti milijoninių miestų ritmą, patirti Andų kalnų didybę, išgirsti Igvasu krioklių šniokštimą, išvysti įspūdingąją Patagoniją, pasimėgauti visame pasaulyje garsiu argentinietišku jautienos kepsniu, užgeriant taure raudonojo Malbec vyno ir sušokti aistringiausią savo gyvenimo tango Buenos Airių priemiesčio bare.

Kalbino Egidija Mačiulytė

www.tinto.lt

Rašyti straipsnį, įkelti video ar nuotrauką Įkelti

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Loading…

0

Kaune degė automobilis

NT, NT rinka, NT tendencijos

Pirkti su paskola ar nuomotis būstą? Šis straipsnis pakeis Jūsų nuomonę apie NT rinką